The partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
<u>Explanation:</u>
H₂ + Br₂ ⇒ 2HBr
PH₂ = 0.782atm
PBr₂ = 0.493atm
Kp = (PHBr)²/ (PH₂) (PBr₂) = 1.4 X 10⁻²¹
At equilibrium:
Let 2x = pressure of HBr
PH₂ = 0.782 -x
PBr₂ = 0.493 - x
Kp = (2x)^2 / (0.782-x)(0.493-x)
Now, because Kp is very small, x will be very small compared to 0.782 and 0.493.
Then,
Kp = 1.4X10⁻²¹ = (4x²) / (0.782)(0.493)
x = 1.2X10⁻¹¹
PHBr = 2x = 2.4 X 10⁻¹¹ atm
Therefore, the partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
Answer:
35mA
Explanation:
Hello!
To solve this problem we must use the following steps
1. Find the electrical resistance of the metal rod using the following equation

WHERE
α=
metal rod resistivity=2x10^-4 Ωm
l=leght=2m
A= Cross-sectional area

solving

2. Now we model the system as a circuit with parallel resistors, where we will call 1 the metal rod and 2 the man(see attached image)
3.we know that the sum of the currents in 1 and 2 must be equal to 5A, by the law of conservation of energy
I1+I2=5
4.as the voltage on both nodes is the same we can use ohm's law in resitance 1 and 2 (V=IR)
V1=V2
(0.14I1)=2000(i2)
solving for i1
I1=14285.7i2
5.Now we use the equation found in step 3
14285.7i2+i2=5

Answer:
(1) An object that’s negatively charged has more electrons than protons.
(2) An object that’s positively charged has fewer electrons than protons.
(3) An object that’s not charged has the same number of electrons than protons.
Explanation :
Objects have three subatomic particles that are Electrons, protons, and neutrons.
Protons and neutrons are found in the nucleus and electrons rotate or move outside the nucleus. Naturally, protons are positively charged, neutrons have no charge, and electrons are negatively charged.
Therefore, an object that is negatively charged has more electrons than protons. An object that is not charged has the same number of electrons than protons. An object that is positively charged has fewer electrons than protons.
Answer:
-10.9 rad/s²
Explanation:
ω² = ω₀² + 2α(θ - θ₀)
Given:
ω = 13.5 rad/s
ω₀ = 22.0 rad/s
θ - θ₀ = 13.8 rad
(13.5)² = (22.0)² + 2α (13.8)
α = -10.9 rad/s²
The working equation for this one is:
E = F/Q, where E is the strength of the electric field, F is the electric force and Q is the charge. Substituting the corresponding values, the strength of the electric field is equal to
E = -30 nN/-3 nC
E = 10 nN/nC