Answer:
0.83 m or 5.57 m
Explanation:
Destructive interference will occur when the distances from the speakers differ by 1/2 wavelength.
The length of 1 cycle of 72.4 Hz is ...
λ = v/f = (343 m/s)/(72.4 Hz) ≈ 4.738 m
So, the distance of the listener from speaker B is ...
3.2 m ± (4.738 m)/2 = {0.83 m, 5.57 m} . . . either of these distances
_____
The location could be at additional multiples of 4.738 m, but we think not. The sound intensity drops off with the square of the distance from the speaker, so identical sound waves from the speakers will sound quite different at different distances from the speakers. For best interference, the distances need to be as close to the same as possible. That will be at 3.2 m and 5.57 m.
_____
<em>Comment on the speed of sound</em>
We don't know what speed you are to use for the speed of sound. We have used 343 m/s. Some sources use 340 m/s, which will give a result different by 2 or 3 cm.
Answer:

Explanation:
Aceleration is a change on the velocity of the object in a given time.
For this case: the initial velocity is

and the final velocity is :

so, the change in velocity is:

and the change in time , according to the problem:

So, the aceleration is:

Answer:
The amount of work that must be done to compress the gas 11 times less than its initial pressure is 909.091 J
Explanation:
The given variables are
Work done = 550 J
Volume change = V₂ - V₁ = -0.5V₁
Thus the product of pressure and volume change = work done by gas, thus
P × -0.5V₁ = 500 J
Hence -PV₁ = 1000 J
also P₁/V₁ = P₂/V₂ but V₂ = 0.5V₁ Therefore P₁/V₁ = P₂/0.5V₁ or P₁ = 2P₂
Also to compress the gas by a factor of 11 we have
P (V₂ - V₁) = P×(V₁/11 -V₁) = P(11V₁ - V₁)/11 = P×-10V₁/11 = -PV₁×10/11 = 1000 J ×10/11 = 909.091 J of work
Answer:
A, B, and E
Explanation:
The springs are identical, and are compressed the same amount, so they have the same initial elastic potential energy. (E is true)
Energy is conserved, so the darts have the same amount of kinetic energy. (A is true, C is false)
The lighter dart has the same energy as the heavier dart. Since it has less mass, it must have a greater speed. (B is true, D is false)
B. The sound of the engine will get louder and the pitch higher.