Answer:
Explanation:
We shall apply Pascal's Law in fluid mechanics
According to it , pressure is transmitted in liquid from one point to another without any change .
25 cm diameter = 12.5 x 10⁻² m radius
Area = 3.14 x (12.5 x 10⁻²)²
= 490.625 x 10⁻⁴ m²
Pressure by vehicle
Force / area
13000 / 490.625 x 10⁻⁴
= 26.497 x 10⁴ Pa
5 cm diameter = 2.5 x 10⁻² radius
area = 3.14 x (2.5 x 10⁻²)²
= 19.625 x 10⁻⁴ m²
If we assume required force F on this area
Pressure = F / 19.625 x 10⁻⁴ Pa
According to Pascal Law
F / 19.625 x 10⁻⁴ = 26.497 x 10⁴
F = 19.625 x 26.497
= 520 N
<h2>
Option C is the correct answer.</h2>
Explanation:
We need to find how many calories is 1 BTU.
Given
1 BTU = 1054 J
1 calorie = 4.186 J
So we have
1 BTU = 4.186 x 251.79 J
1 BTU =251.79 calorie
1 BTU = 252 calorie.
Option C is the correct answer.
Answer:
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Explanation:
Consider the motion along the horizontal direction
= velocity along the horizontal direction = 3.0 x 10⁶ m/s
t = time of travel
X = horizontal distance traveled = 11 cm = 0.11 m
Time of travel can be given as

inserting the values
t = 0.11/(3.0 x 10⁶)
t = 3.67 x 10⁻⁸ sec
Consider the motion along the vertical direction
Y = vertical distance traveled = 34 cm = 0.34 m
a = acceleration = ?
t = time of travel = 3.67 x 10⁻⁸ sec
= initial velocity along the vertical direction = 0 m/s
Using the kinematics equation
Y =
t + (0.5) a t²
0.34 = (0) (3.67 x 10⁻⁸) + (0.5) a (3.67 x 10⁻⁸)²
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
When block is pushed upwards along the inclined plane
the net force applied on the block will be given as

here we know that
m = 75 kg


now plug in all values into this


now for finding the power is given as



Answer:
the answer is B
Explanation: this was actually an ap exam question a few years back. the reason for answer B is that the only force being applied to the kitten is the force of gravity after being pushed.