Answer:
F = - 59.375 N
Explanation:
GIVEN DATA:
Initial velocity = 11 m/s
final velocity = 1.5 m/s
let force be F
work done = mass* F = 4*F
we know that
Change in kinetic energy = work done
kinetic energy = 
kinetic energy =
= -237.5 kg m/s2
-237.5 = 4*F
F = - 59.375 N
<span>Bit level for a CCD (Charged coupled device) with a greatest possible pixel value of 4095:The relationship between the bit level and pixel value is given as:pixel value = 2^bit level.Most charged coupled devices (CCDs) have 8-bit, 16-bit, 32-bit levels.Using simple mathematics, we can see that 2^12 = 4096.Since the maximum number of pixels is 4095, the bit level is 12., i.e. the CCD has 12-bit level.</span>
Answer:
The wavelength of the incident light is
400 nm
Explanation:
Given data
Distance between the sits

d = 1.5 ×
m
°
m = 2
We know that the wavelength of the incident light is given by

Put all the value in above formula we get
×
4 ×
m
400 nm
Therefore the wavelength of the incident light is
400 nm
Answer:
29.4 N/m
0.1
Explanation:
a) From the restoring Force we know that :
F_r = —k*x
the gravitational force :
F_g=mg
Where:
F_r is the restoring force .
F_g is the gravitational force
g is the acceleration of gravity
k is the constant force
xi , x2 are the displacement made by the two masses.
Givens:
<em>m1 = 1.29 kg</em>
<em>m2 = 0.3 kg </em>
<em>x1 = -0.75 m </em>
<em>x2 = -0.2 m </em>
<em>g = 9.8 m/s^2 </em>
Plugging known information to get :
F_r =F_g
-k*x1 + k*x2=m1*g-m2*g
k=29.4 N/m
b) To get the unloaded length 1:
l=x1-(F_1/k)
Givens:
m1 = 1.95kg , x1 = —0.75m
Plugging known infromation to get :
l= x1 — (F_1/k)
= 0.1
The answer:
the relationship between elementary charge, potential difference and electrical potential energy is given by
E= qV
E: lectrical potential energy
q: elementary charge
V: potential difference
but we have e=abs val(q)=3
so we have E= qV=3ex4.5V=<span>13.5 eV
</span>
the answer is <span>(4)13.5 eV</span>