At r = 2R> R The expression for the electric field will be given by: (2R)^2*E=kQ. Where, k=(9*10^9)N.m/C^2, Q=(8*10^-10)C and R=0.025m. So substituting and clearing, we have that the magnitude of the electric field will be: E=(9*10^9)*(8*10^-10)/((2*0.025)^2)=2880 N / C.
Answer:
2836.36 kg/m³
Explanation:
Applying,
Densty of granite(D')/Density of water(D) = weight of granite(W')/weight of water displaced(W)
D'/D = W'/W................... Equation 1
Make D' the subject of the equation
D' = W'D/W............... Equation 2.
From the question,
Given: W' = mg = 9.8(15.6/1000) = 0.15288 N, W = 9.8(5.5/1000) = 0.0539 N, Constant: D = 1000 kg/m³
Substitute these values into equation 2
D' = 1000(0.15288)/0.0539
D' = 2836.36 kg/m³
A. cleaning up after environmental disasters
Answer: Heat current through the insulator=196W
Electric power= 196W
Explanation: Given: Kglass = 0.040W/m
Temperature of inside glassTi=175°C
Temperature of outside glass To= 35°C
Area=1.4m^2 , L= 4×10^-2
Heat current(H)= K ×A× (Ti - To)/L
Substituting the values into the equation
H = 0.04 × K × 1.4 ×(175-35)/4×10^-2
H= 196W.
The electric power = Heat current =196W
The electric power is the magnitude of heat current
The electric force between two objects can be understood by looking at Coulomb's Law. The law states that the electric force is directly proportional to the charges of the 2 objects, and inversely proportional as the square of the distance. This is shown below:
F = (k * Q1 * Q2) / d^2
Where: k = proportionality constant; Q1 = charge of object 1; Q2 = charge of object 2; d = distance between objects.
Given:
F = <span>3.0 × 10^-3 N
Q1 = </span>3.3 × 10^-8 coulombs<span>
Q2 = ?
d = </span><span>6.0 × 10^-2 m
</span><span>k = 9.0 × 10^9
Substituting:
3 x 10^-3 = (9 x 10^9 * 3.3 x 10^-8 * Q2) / (6 x 10^-2)^2
[(</span>3 x 10^-3) * (6 x 10^-2)^2] / [(<span>9 x 10^9) * (3.3 x 10^-8)</span>] = Q2
Q2 = 3.636 x 10^-8 coulombs