Answer:
B.) to determine that electric beams in cathode ray tubes were actually made of particles
Explanation:
This is the right answer i just took the quiz on edge.
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
Answer:
3.1 m/s²
Explanation:
Given:
Mass of the balloon (m) = 11.4 g = 0.0114 kg ( 1 kg = 1000 g)
Force acting on the balloon (F) = 0.035 N
Acceleration with which the balloon must be hit (a) = ?
Now, we know that, from Newton's second law, net force acting on an object is equal to the product of its mass and acceleration.
Therefore, framing in equation form, we have:

Rewriting in terms of acceleration 'a', we get:

Now, substitute the given values and solve for 'a'. This gives,

Therefore, the acceleration of the water balloon to reach the target must be equal to 3.1 m/s².