Answer:
C
Explanation:
A feather falls from one end of a tube to the other inside a vacuum.
Answer:
74.52s
Explanation:
The solution is shown in the picture below
Answer:
The temperature of the gas is 1197.02 K
Explanation:
From ideal gas law;
PV = nRT
Where;
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
R is ideal gas constant = 8.314 L.kPa/mol.K
T is the temperature of the gas
n is the number of moles of gas
Volume of the gas in the cylindrical container = πr²h
Given;
r = 6/2 = 3 cm = 0.03 m
h = 11 cm = 0.11 m
V = π × (0.03)² × 0.11 = 3.11 × 10⁻⁴ m³ = 0.311 L
number of moles of oxygen gas = Reacting mass / molar mass


Therefore, the temperature of the gas is 1197.02 K
Answer:
Our solar system has total eight planets out of which four are inner planets and four are outer planets. The four outer planets are Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune. The common characteristics of outer planets is that they are gaseous planets. They are larger on size than the inner rocky planets and are faraway from Sun. They have larger period of revolution around the Sun.
Uranus is a gaseous planet and lies far from Sun and hence has large period of revolution. It takes 84 Earth years to revolve around Sun. This data indicates that Uranus resides in the outer region of the Solar System.
<span>Acceleration is the change in velocity divided by time taken. It has both magnitude and direction. In this problem, the change in velocity would first have to be calculated. Velocity is distance divided by time. Therefore, the velocity here would be 300 m divided by 22.4 seconds. This gives a velocity of 13.3928 m/s. Since acceleration is velocity divided by time, it would be 13.3928 divided by 22.4, giving a final solution of 0.598 m/s^2.</span>