Answer:
<h3>The answer is 4.29 m/s²</h3>
Explanation:
The acceleration of an object given it's velocity and time taken acting on it can be found by using the formula

From the question
velocity = 30 m/s
time = 7 s
We have

We have the final answer as
<h3>4.29 m/s²</h3>
Hope this helps you
Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
The correct answer is 17.24 m/s. You get the answer by subtracting the two heights of the tracks which are 36.5 and 10.8 m, and the answer is 25.7. Since you already know the height at which the kinetic energy will be coming from, you then divide the amount of weight the roller coaster has to the distance it needs to travel in order for you to determine the speed of the car. So that is, 4,357 kg and 25.7 m and the answer is 169 kg/m. Dividing it to the earth's gravity of 9.8 m/s you'll get 17.24 m/s.
<u>Answer:</u>
Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
<u>Explanation:</u>
Let the east point towards positive X-axis and north point towards positive Y-axis.
Speed of truck = 25 m/s north = 25 j m/s
Speed of dog = 1.75 m/s at an angle of 35.0° east of north = (1.75 cos 35 i + 1.75 sin 35 j)m/s
= (1.43 i + 1.00 j) m/s
Velocity of the dog relative to the road = 25 j + 1.43 i + 1.00 j = 1.43 i + 26.00 j
Magnitude of velocity = 26.04 m/s
Angle from positive horizontal axis = 86.85⁰
So Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 86.85⁰ east of north = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
Time taken by the water balloon to reach the bottom will be given as

here we know that


now by the above formula



now in the same time interval we can say the distance moved by it will be


so it will fall at a distance 15.7 m from its initial position