Answer:
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
Explanation:
Hi there!
The equation of velocity of an object moving along a straight line with constant acceleration is the following:
v = v0 + a · t
Where:
v = velocity of the object at time t.
v0 = initial velocity.
a = acceleration.
t = time
We know that at t = 2.22 s, v = 50.0 mi/h. The initial velocity, v0, is zero.
Let's convert mi/h into m/s:
50.0 mi/h · (1609.3 m / 1 mi) · (1 h / 3600 s) = 22.4 m/s
Then, using the equation:
v = v0 + a · t
22.4 m/s = 0 m/s + a · 2.22 s
Solving for a:
22.4 m/s / 2.22 s = a
a = 10.1 m/s²
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
In general, how do you find the average velocity of any object falling in a vacuum? (Assume you know the final velocity.) Multiply the final velocity by final time. 3. Calculate : Distance, average velocity, and time are related by the equation, d = v • t A
Divide the flow rate (0.750 m³/s) by the cross-sectional area of each pipe:
diameter = 40 mm ==> area = <em>π</em> (0.04 m)² ≈ 0.00503 m²
diameter = 120 mm ==> area = <em>π</em> (0.12 m)² ≈ 0.0452 m²
Then the speed at the end of the 40 mm pipe is
(0.750 m³/s) / (0.00503 m²) ≈ 149.208 m/s ≈ 149 m/s
(0.750 m³/s) / (0.0452 m²) ≈ 16.579 m/s ≈ 16.6 m/s
Answer:
The net torque is 0.0372 N m.
Explanation:
A rotational body with constant angular acceleration satisfies the kinematic equation:
(1)
with ω the final angular velocity, ωo the initial angular velocity, α the constant angular acceleration and Δθ the angular displacement (the revolutions the sphere does). To find the angular acceleration we solve (1) for α:

Because the sphere stops the final angular velocity is zero, it's important all quantities in the SI so 2.40 rev/s = 15.1 rad/s and 18.2 rev = 114.3 rad, then:

The negative sign indicates the sphere is slowing down as we expected.
Now with the angular acceleration we can use Newton's second law:
(2)
with ∑τ the net torque and I the moment of inertia of the sphere, for a sphere that rotates about an axle through its center its moment of inertia is:
With M the mass of the sphere an R its radius, then:

Then (2) is:

Answer:

Explanation:
For the first ball, the moment of inertia and the kinetic energy is:


So, replacing, we get that:

At the same way, the moment of inertia and kinetic energy for second ball is:


So:

Then,
is equal to
, so:




Finally, solving for
, we get:
