<h2>
Volume of vehicle Assembly Building at the Kennedy Space Center in Florida = 3.67 x 10⁹ L</h2>
Explanation:
The Vehicle Assembly Building at the Kennedy Space Center in Florida has a volume of 3,666,500 m³.
Volume = 3,666,500 m³
1 m³ = 1000 L
So volume = 3,666,500 x 1000 = 3666500000 L
Volume of vehicle Assembly Building at the Kennedy Space Center in Florida = 3666500000 L
Volume of vehicle Assembly Building at the Kennedy Space Center in Florida = 3.67 x 10⁹ L
Answer:
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s
Explanation:
Given;
wheel rotates from rest with constant angular acceleration.
Initial angular speed v = 0
Time t = 2.50
Distance x = 8 rev
Applying equation of motion;
x = vt +0.5at^2 ........1
Since v = 0
x = 0.5at^2
making a the subject of formula;
a = x/0.5t^2 = 2x/t^2
a = angular acceleration
t = time taken
x = angular distance
Substituting the values;
a = 2(8)/2.5^2
a = 2.56 rev/s^2
velocity at t = 2.50
v1 = a×t = 2.56×2.50 = 6.4 rev/s
Through the next 5 second;
t2 = 5 seconds
a2 = 2.56 rev/s^2
v2 = 6.4 rev/s
From equation 1;
x = vt +0.5at^2
Substituting the values;
x2 = 6.4(5) + 0.5×2.56×5^2
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s
Answer: apparent weighlessness.
Explanation:
1) Balance of forces on a person falling:
i) To answer this question we will deal with the assumption of non-drag force (abscence of air).
ii) When a person is dropped, and there is not air resistance, the only force acting on the person's body is the Earth's gravitational attraction (downward), which is the responsible for the gravitational acceleration (around 9.8 m/s²).
iii) Under that sceneraio, there is not normal force acting on the person (the normal force is the force that the floor or a chair exerts on a body to balance the gravitational force when the body is on it).
2) This is, the person does not feel a pressure upward, which is he/she does not feel the weight: freefalling is a situation of apparent weigthlessness.
3) True weightlessness is when the object is in a place where there exists not grativational acceleration: for example a point between two planes where the grativational forces are equal in magnitude but opposing in direction and so they cancel each other.
Therefore, you conclude that, assuming no air resistance, a person in this ride experiencing apparent weightlessness.
Answer:
The angular velocity of Ball A will be greater than the angular velocity of Ball B when they reach the top of the hill.
Explanation:
Angular velocity can be defined as how fast an object rotates relative to a given point or frame of reference.
The question said the hill encountered by Ball A is frictionless, so Ball A will continue to rotate at the same rate it started with even when it reached the top of the hill.
Ball B on the other hand rolls without slipping over its hill, i.e there's friction to slow down its rotational motion which thus reduces how fast Ball B will rotate at the top of the hill
Answer: a. F doubled
b. F reduced by one-quarter i.e
1/4*(F)
c. 1/9*(F)
d. F increased by a factor of 4 i.e 4*F
e. F reduces 3/4*(F)
Explanation: Coulombs law states the force F of attraction/repulsion experience by two charges qA and qB is directly proportional to thier product and inversely proportional to the square of distance d between them. That is
F = k*(qA*qB)/d²
a. If qA is doubled therefore the force is doubled since they are directly proportional.
b. If qA and qB are half, that means thier new product would be qA/2)*qB/2 =qA*qB/4
Which means the product of charge is divided by 4 so the force would be divided by 4 too since they are directly proportional.
c. If d is tripped that is multiplied by 3. From the formula new d would be (3*d)²=9d² but force is inversely proportional to d² so instead of multiplying by 9 the force will be divided by 9
d. If d is cut into half that is divided by 2. The new d would be (d/2)²=d²/4. So d² is divided by 4 so the force would be multiplied by 4
e. If qA is tripled that is multiplied by 3. F would be multiplied by 3 also, if at the same time d is doubled (2*d)²= 4*d² . Force would be divided by 4 at same time. So we have,
3/4*F