Ignoring fluid resistance, football will <span>maintain a constant speed until other forces accelerate the football.</span>
Answer:
335°C
Explanation:
Heat gained or lost is:
q = m C ΔT
where m is the mass, C is the specific heat capacity, and ΔT is the change in temperature.
Heat gained by the water = heat lost by the copper
mw Cw ΔTw = mc Cc ΔTc
The water and copper reach the same final temperature, so:
mw Cw (T - Tw) = mc Cc (Tc - T)
Given:
mw = 390 g
Cw = 4.186 J/g/°C
Tw = 22.6°C
mc = 248 g
Cc = 0.386 J/g/°C
T = 39.9°C
Find: Tc
(390) (4.186) (39.9 - 22.6) = (248) (0.386) (Tc - 39.9)
Tc = 335
The optimal angle of 45° for maximum horizontal range is only valid when initial height is the same as final height.
<span>In that particular situation, you can prove it like this: </span>
<span>initial velocity is Vo </span>
<span>launch angle is α </span>
<span>initial vertical velocity is </span>
<span>Vv = Vo×sin(α) </span>
<span>horizontal velocity is </span>
<span>Vh = Vo×cos(α) </span>
<span>total time in the air is the the time it needs to fall back to a height of 0 m, so </span>
<span>d = v×t + a×t²/2 </span>
<span>where </span>
<span>d = distance = 0 m </span>
<span>v = initial vertical velocity = Vv = Vo×sin(α) </span>
<span>t = time = ? </span>
<span>a = acceleration by gravity = g (= -9.8 m/s²) </span>
<span>so </span>
<span>0 = Vo×sin(α)×t + g×t²/2 </span>
<span>0 = (Vo×sin(α) + g×t/2)×t </span>
<span>t = 0 (obviously, the projectile is at height 0 m at time = 0s) </span>
<span>or </span>
<span>Vo×sin(α) + g×t/2 = 0 </span>
<span>t = -2×Vo×sin(α)/g </span>
<span>Now look at the horizontal range. </span>
<span>r = v × t </span>
<span>where </span>
<span>r = horizontal range = ? </span>
<span>v = horizontal velocity = Vh = Vo×cos(α) </span>
<span>t = time = -2×Vo×sin(α)/g </span>
<span>so </span>
<span>r = (Vo×cos(α)) × (-2×Vo×sin(α)/g) </span>
<span>r = -(Vo)²×sin(2α)/g </span>
<span>To find the extreme values of r (minimum or maximum) with variable α, you must find the first derivative of r with respect to α, and set it equal to 0. </span>
<span>dr/dα = d[-(Vo)²×sin(2α)/g] / dα </span>
<span>dr/dα = -(Vo)²/g × d[sin(2α)] / dα </span>
<span>dr/dα = -(Vo)²/g × cos(2α) × d(2α) / dα </span>
<span>dr/dα = -2 × (Vo)² × cos(2α) / g </span>
<span>Vo and g are constants ≠ 0, so the only way for dr/dα to become 0 is when </span>
<span>cos(2α) = 0 </span>
<span>2α = 90° </span>
<span>α = 45° </span>
Amanda might be suffering from a disease called Sickle Cell Anemia. It is an inherited red blood cell disorder.
Answer:
Friction acts in the opposite direction to the motion of the truck and box.
Explanation:
Let's first review the problem.
A moving truck applies the brakes, and a box on it does not slip.
Now when the truck is applying brakes, only it itself is being slowed down. Since the box is slowing down with the truck, we can conclude that it is friction that slows it down.
The box in the question tries to maintains its velocity forward when the brakes are applied. We can think of this as the box exerting a positive force relative to the truck when the brakes are applied. When we imagine this, we can also figure out where the static friction will act to stop this positive force. Friction will act in the negative direction. Or in other words, friction will act in the opposite direction to the motion of the truck and box. This explains why the box slows down with the truck, as friction acts to stop its motion.