Answer:
Explanation:
Given
Weight of car 
mass of car 
velocity of car 
radius 
(a)Centripetal acceleration is given by



(b)Force that provide centripetal acceleration



(c)Friction force between car and tires is given by

where
=coefficient of static friction
N=normal reaction
Centripetal force will balance the friction force



Time=speed/acceleration
Gravitaional Acceleration=9.8 m/s^2
Speed=24.5 m/s
Time=24.5/9.8=2.5 s
Energy is calculated as power*time, so give the wattage of 1200 W (equivalent to 1200 Joules/second) and time of 30 seconds, multiplying these gives 36000 J or 36 kJ of electrical energy.
If electrical charge or current is needed: Power = voltage * current, so given the power of 1200 watts and voltage of 120 V, current is 1200 W / 120 V = 10 Amperes. Charge is calculated by multiplying 10 A*30 s = 300 C.
Answer:
0.83 m or 5.57 m
Explanation:
Destructive interference will occur when the distances from the speakers differ by 1/2 wavelength.
The length of 1 cycle of 72.4 Hz is ...
λ = v/f = (343 m/s)/(72.4 Hz) ≈ 4.738 m
So, the distance of the listener from speaker B is ...
3.2 m ± (4.738 m)/2 = {0.83 m, 5.57 m} . . . either of these distances
_____
The location could be at additional multiples of 4.738 m, but we think not. The sound intensity drops off with the square of the distance from the speaker, so identical sound waves from the speakers will sound quite different at different distances from the speakers. For best interference, the distances need to be as close to the same as possible. That will be at 3.2 m and 5.57 m.
_____
<em>Comment on the speed of sound</em>
We don't know what speed you are to use for the speed of sound. We have used 343 m/s. Some sources use 340 m/s, which will give a result different by 2 or 3 cm.
Answer:
Explanation:
delta V = v * alpha * delta T
= V * 0.00053 * (92.2 - 55.0)
= 0.019716 V
percentage that the owner
= [delta V / V] * 100
= [0.019716 V / V] * 100
= 1.9716 %