km x h = km/h
First trial: 6 x 1 = 6km/h
Second trial: 9 x 2 = 18km/h
6 + 18 = <u>24km/h</u> (Total)
Or
6 + 9 = 15 km
2 + 1 = 3h
15 + 3 = 18
15 x 2 = 30
3 x 2 = 6
30 - 6 = <u>24km/h</u>
Answer:
70 cm
Explanation:
0.5 kg at 20 cm
0.3 kg at 60 cm
x = Distance of the third 0.6 kg mass
Meter stick hanging at 50 cm
Torque about the support point is given by (torque is conserved)

The position of the third mass of 0.6 kg is at 20+50 = 70 cm
Answer:
Explanation:
Given
Minute hand length =16 cm
Time at a quarter after the hour to half past i.e. 1 hr 45 min
Angle covered by minute hand in 1 hr is 360 and in 45 minutes 270


(c)For the next half hour
Effectively it has covered 2 revolution and a quarter

angle turned 
(f)Hour after that
After an hour it again comes back to its original position thus displacement is same =25.136
Angle turned will also be same i.e. 
(a) 907.5 N/m
The force applied to the spring is equal to the weight of the object suspended on it, so:

The spring obeys Hook's law:

where k is the spring constant and
is the stretching of the spring. Since we know
, we can re-arrange the equation to find the spring constant:

(b) 1.45 cm
In this second case, the force applied to the spring will be different, since the weight of the new object is different:

So, by applying Hook's law again, we can find the new stretching of the spring (using the value of the spring constant that we found in the previous part):

(c) 3.5 J
The amount of work that must be done to stretch the string by a distance
is equal to the elastic potential energy stored by the spring, given by:

Substituting k=907.5 N/m and
, we find the amount of work that must be done:

Answer:
t = 2.68 x 10¹⁴ years
Explanation:
First we need to find the amount of energy that Sun produce in one day.
Energy = Power * Time
Energy of Sun in 1 day = (3.839 x 10²⁶ W)(1 day)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
Energy of Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
Now, the time required by the nuclear power generator, in years, will be:
Energy of power generator = Energy Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
3.32 x 10³¹ J = Power * Time
3.32 x 10³¹ J = (3.937 x 10⁹ W)(t years)(365 days/1 year)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
t = 3.32 x 10³¹ /1.24 x 10¹⁷
<u>t = 2.68 x 10¹⁴ years</u>