Answer:
26.67 m/s
Explanation:
From the law of conservation of linear momentum, the initial sum of momentum equals the final sum.
p=mv where p is momentum, m is the mass of object and v is the speed of the object
Initial momentum
The initial momentum will be that of basketball and volleyball, Since basketball is initially at rest, its initial velocity is zero

Final momentum

Answer:
Explanation:
40 divided by 10 then which would equal 4. Add the 1.0 , 2 ,and 15 together. Then multply the 60 by 18.0 after you are done dividing the answer is 3 with a remainder of 6.
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V
Answer:
i am answering the same question 3rd time
please find the answer in the images attached.