Answer:
V_infinty=98.772 m/s
Explanation:
complete question is:
The following problem assume an inviscid, incompressible flow. Also, standard sea level density and pressure are 1.23kg/m3(0.002377slug/ft3) and 1.01imes105N/m2(2116lb/ft2), respectively. A Pitot tube on an airplane flying at standard sea level reads 1.07imes105N/m2. What is the velocity of the airplane?
<u>solution:</u>
<u>given:</u>
<em>p_o=1.07*10^5 N/m^2</em>
<em>ρ_infinity=1.23 kg/m^2</em>
<em>p_infinity=1.01*10^5 N/m^2</em>
p_o=p_infinity+(1/2)*(ρ_infinity)*V_infinty^2
V_infinty^2=9756.097
V_infinty=98.772 m/s
Answer:


Explanation:
As the disc is unrolling from the thread then at any moment of the time
We have force equation as

also by torque equation we can say



Now we have



Also from above equation the tension force in the string is


let the length of the beam be "L"
from the diagram
AD = length of beam = L
AC = CD = AD/2 = L/2
BC = AC - AB = (L/2) - 1.10
BD = AD - AB = L - 1.10
m = mass of beam = 20 kg
m₁ = mass of child on left end = 30 kg
m₂ = mass of child on right end = 40 kg
using equilibrium of torque about B
(m₁ g) (AB) = (mg) (BC) + (m₂ g) (BD)
30 (1.10) = (20) ((L/2) - 1.10) + (40) (L - 1.10)
L = 1.98 m
Let Karen's forward speed be considered as positive.
Therefore, before the headband is tossed backward, the speed of the headband is
V = 9 m/s
The headband is tossed backward relative to Karen at a speed of 20 m/s. Therefore the speed of the headband relative to Karen is
U = -20 m/s
The absolute speed of the headband, relative to a stationary observer is
V - U
= 9 + (-20)
= - 11 m/s
Answer:
The stationary observes the headband traveling (in the opposite direction to Karen) at a speed of 11 m/s backward.