Conservation of momentum<span> is a fundamental law of physics. This law states that the </span>momentum<span> of a system is constant if there are </span>no external forces acting on the system. In a situation in which two balls, each with a mass of 0.5 kg, collide on a pool table<span> the law of conservation of momentum is not satisfied because there are external forces that moved the balls. </span>
Answer:

Explanation:
The string vibrates in the third harmonics, n = 3
Length of the string, l = 0.36 m
Frequency of the tone produced, f = 500 Hz
The speed of sound in air is 344 m/s
Calculate the speed of sound produced by the string in the third harmonics:
The frequency of sound is given by the formula:

Answer:
the answer the correct is 3
Explanation:
Let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp
I = m
- m v₀
Let's calculate
I = 0.4 5.0 - 0
I = 2.0 N s
By Newton's law of action and reaction the force on the ball is equal to the force that the ball exerts on the foot, therefore the impulse on the foot of equal magnitude, but in the opposite direction
I = 2.0 Ns with 60°
When reviewing the answer the correct is 3
Answer:
Explanation:
Given that,
Height of the bridge is 20m
Initial before he throws the rock
The height is hi = 20 m
Then, final height hitting the water
hf = 0 m
Initial speed the rock is throw
Vi = 15m/s
The final speed at which the rock hits the water
Vf = 24.8 m/s
Using conservation of energy given by the question hint
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ki is initial kinetic energy
Ui is initial potential energy
Kf is final kinetic energy
Uf is final potential energy
Then,
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ei = Ki + Ui
Where Ei is initial energy
Ei = ½mVi² + m•g•hi
Ei = ½m × 15² + m × 9.8 × 20
Ei = 112.5m + 196m
Ei = 308.5m J
Now,
Ef = Kf + Uf
Ef = ½mVf² + m•g•hf
Ef = ½m × 24.8² + m × 9.8 × 0
Ef = 307.52m + 0
Ef = 307.52m J
Since Ef ≈ Ei, then the rock thrown from the tip of a bridge is independent of the direction of throw
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help. Below are the choices that can be found elsewhere:
<span>A. 1.5 * 10^3 Watts
B. 7.3 * 10^2 Watts
C. 3.5 * 10^2 Watts
D. 2.5 * 10^2 Watts
</span>
<span>Work = force*displacement = 10^2*87 = 8,700 joule
Power = work/time = 8,700/6 = 1.45*10^3 (rounded up to 1.5 kw). The answer is A. </span>