To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J
Answer:
Given that
V= 0.06 m³
Cv= 2.5 R= 5/2 R
T₁=500 K
P₁=1 bar
Heat addition = 15000 J
We know that heat addition at constant volume process ( rigid vessel ) given as
Q = n Cv ΔT
We know that
P V = n R T
n=PV/RT
n= (100 x 0.06)(500 x 8.314)
n=1.443 mol
So
Q = n Cv ΔT
15000 = 1.433 x 2.5 x 8.314 ( T₂-500)
T₂=1000.12 K
We know that at constant volume process
P₂/P₁=T₂/T₁
P₂/1 = 1000.21/500
P₂= 2 bar
Entropy change given as

Cp-Cv= R
Cp=7/2 R
Now by putting the values


a)ΔS= 20.79 J/K
b)
If the process is adiabatic it means that heat transfer is zero.
So
ΔS= 20.79 J/K
We know that

Process is adiabatic




The frequency of the wave has not changed.
In fact, the frequency of a wave is given by:

where v is the wave's speed and
is the wavelength.
Applying the formula:
- In air, the frequency of the wave is:

- underwater, the frequency of the wave is:

So, the frequency has not changed.
Answer:

Explanation:
Given that,
The radius of sphere, r = 5 cm = 0.05 m
Net charge carries, q = 7.5 µC = 7.5 × 10⁻⁶ C
We need to find the surface charge density on the sphere. Net charge per unit area is called the surface charge density. So,

So, the surface charge density on the sphere is
.
Answer:
From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases
Explanation:
I cannot find any attached photo, but we can proceed anyways theoretically.
The electric field strength (E) at any point in an electric field is the force experienced by a unit positive charge (Q) at that point
i.e

But the force F

But the electric field intensity due to a point charge Q at a distance r meters away is given by

<em>From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases</em>