Answer:
The mass will be "8.86 lb".
Explanation:
The given values are:
Force
= 70,000 mi/h
Speed
= 7900 mi/h
On applying the Law of momentum, we get
⇒ 
On putting the estimated values, we get
⇒ 
⇒ 
⇒ 
The thermal energy is where the work of friction comes from. That is what stops it eventually. In this case a counter force of 10N is applied over the distance of 30.0m. The energy is given by Force*Distance. Here this is 300J. This friction work is the thermal energy.
Answer:
Water flowing rate= (300000kg/s) = (300000l/s)
Explanation:
First with the section of the channel, the depth of the water and the speed of the fluid we can determine the volume of fluid that circulates per second through the channel:
Volume per time= 15m × 8m × (2.5m/s)= 300 m³/s
With this volume of circulating fluid per second elapsed, we multiply it by the density of the water to determine the kilograms or liters of water that circulate through the channel per second elapsed:
Water flowing rate= (300m³/s) × (1000kg/m³)= (300000kg/s) = (300000l/s)
Taking into account that 1kg of water is approximately equal to 1 liter of water.
The change in horizontal velocity is (4.7 - 8.1) = -3.4 m/s
The change in vertical velocity is (3.2 + 3.3) = 6.5 m/s
These are the components of velocity DELIVERED to the ball by the player's pretty head during the collision.
The magnitude of the change in velocity is √(-3.4² + 6.5²) = 7.336 m/s .
The magnitude of the ball's change in momentum is (m · v) = (0.44 · 7.336) = 3.228 kg-m/s .
==> The change in the ball's momentum is exactly the <em>impulse</em> during the collision. . . . . . <em>3.228 kg-m/s</em> .
==> The direction of the impulse is the direction of the change in momentum: (-3.4)i + (6.5)j
The direction is arctan (6.5 / -3.4) = -62.39°
That's clockwise from the +x axis, which is roughly "southeast". The question wants it counterclockwise from the +x axis. That's (360-62.39) =
<em>Direction of the impulse = 297.61°</em>
<em></em>
We know that impulse is equivalent to the <u>change in momentum</u>, and that's how I approached the solution. Impulse is also (<u>force x time</u>) during the collision. We're given the time in contact, but I didn't need to use it. I guess I would have needed to use it if we were interested in the FORCE she exerted on the ball with her head, but we didn't need to find that.
Answer:
A. the wave speed v and Wavelength
Explanation:
Given that
Mass density per unit length=μ
Frequency = f
The velocity V given as


T=Tension
V=Velocity
V= f λ
λ=Wavelength
Therefore to find the tension ,only wavelength and speed is required.
The answer is A.