Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
Answer:
a = the lowest critical speed of the shaft 882.81 rad/s
b = new diameter 0.05m or 50mm
c = critical speed 1765.62rad/s
Explanation:
see the attached file
Answer:
a) 14.2 atm
b) 4.46 atm
c) 1.06 atm
Explanation:
For an ideal gas,
PV = nRT
P = pressure of the gas
V = volume occupied by the gas
n = number of moles of the gas
R = molar gas constant = 0.08206 L.atm/mol.K
T = temperature of the gas in Kelvin
a) For HF,
P =?, V = 2.5L, n = 1.35 moles, T = 320K
P = 1.35 × 0.08206 × 320/2.5
P = 14.2 atm
b) For NO₂
P =?, V = 4.75L, n = 0.86 moles, T = 300K
P = 0.86 × 0.08206 × 300/4.75
P = 4.46 atm
c) For CO₂
P =?, V = 5.5 × 10⁴ mL = 55L, n = 2.15 moles, T = 57°C = 330K
P = 2.15 × 0.08206 × 330/55
P = 1.06 atm
Answer:
26.67 m/s
Explanation:
From the law of conservation of linear momentum, the initial sum of momentum equals the final sum.
p=mv where p is momentum, m is the mass of object and v is the speed of the object
Initial momentum
The initial momentum will be that of basketball and volleyball, Since basketball is initially at rest, its initial velocity is zero

Final momentum

Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N