Answer:
q = - 93.334 nC
Explanation:
GIVEN DATA:
Radius of ring 73 cm
charge on ring 610 nC
ELECTRIC FIELD p FROM CENTRE IS AT 70 CM
E = 2000 N/C
Electric field due tor ring is guiven as
![E = \frac{KQx}{[x^2+ R^2]^{3/2}}](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%3D%20%5Cfrac%7BKQx%7D%7B%5Bx%5E2%2B%20R%5E2%5D%5E%7B3%2F2%7D%7D)

E1 = 3714.672 N/C
electric field due to point charge q



now the eelctric charge at point P is
E = E1 + E2
solving for q
q = - 93.334 nC
Answer:
2 × 10⁶
Explanation:
Data provided in the question:
Cavity length, L = 
Oscillation frequency,
= 9.0 × 10¹⁴ Hz
Now,
we know,

here,
c is the speed of light = 3 × 10⁸ m/s
= Wavelength of mode m inside the laser cavity
m is the cavity mode number
Thus,

or
=
× 10⁻⁶
Also,

Therefore,
m ×
× 10⁻⁶ = 2 × 
or
m = 2 × 10⁶
Answer:
Hydraulic press is called an instrument for multiplication of force. Why? Because it uses Pascal's idea and principle: F=p*S. If we apply small force to small piston you will generate a pressure. According to Pascal's law pressure is the same everywhere in closed system so the same pressure will act on large piston on the other side too.
Explanation:
Answer:
Given that
T= 0.43 s
Radius of the ball path's , r=2.1 m
a)
We know that
f= 1/T
Here f= frequency
T= Time period
Now by putting the values
f= 1/T
T= 0.43 s
f= 1/0.43
f=2.32 Hz
b)
We know that
V= ω r
ω = 2 π f
ω=Angular speed
V= Linear speed
ω = 2 π f=ω = 2 x π x 2.32 =14.60 rad/s
V= ω r= 14.60 x 2.1 = 30.66 m/s
c)
Acceleration ,a
a =ω ² r
a= 14.6 ² x 2.1 = 447.63 m/s²
We know that g = 10 m/s²
So
a= a/g= 447.63/10 = 44.7 g m/s²
a= 44.7 g m/s²