In a situation in which the smarter armiture is rubbing on the field the most commin reason are defective bushings. So, the ststement the techician A ssys that the brushings shojld be replaced is correct. Techinican A is right.
Answer:
T=183.21K
Explanation:
We have to take into account that the system is a ideal gas. Hence, we have the expression

where P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles, T is the temperature and R is the ideal gas constant.
Thus, it is necessary to calculate n and V
V is the volume of a sphere

V=8.86*10^{50}L
and for n

Hence, we have (1 Pa = 9.85*10^{-9}atm)

hope this helps!!
Answer: 8.1 x 10^24
Explanation:
I(t) = (0.6 A) e^(-t/6 hr)
I'll leave out units for neatness: I(t) = 0.6e^(-t/6)
If t is in seconds then since 1hr = 3600s: I(t) = 0.6e^(-t/(6 x 3600) ).
For neatness let k = 1/(6x3600) = 4.63x10^-5, then:
I(t) = 0.6e^(-kt)
Providing t is in seconds, total charge Q in coulombs is
Q= ∫ I(t).dt evaluated from t=0 to t=∞.
Q = ∫(0.6e^(-kt)
= (0.6/-k)e^(-kt) evaluated from t=0 to t=∞.
= -(0.6/k)[e^-∞ - e^-0]
= -0.6/k[0 - 1]
= 0.6/k
= 0.6/(4.63x10^-5)
= 12958 C
Since the magnitude of the charge on an electron = 1.6x10⁻¹⁹ C, the number of electrons is 12958/(1.6x10^-19) = 8.1x10^24 to two significant figures.
Answer:
a)W=8.333lbf.ft
b)W=0.0107 Btu.
Explanation:
<u>Complete question</u>
The force F required to compress a spring a distance x is given by F– F0 = kx where k is the spring constant and F0 is the preload. Determine the work required to compress a spring whose spring constant is k= 200 lbf/in a distance of one inch starting from its free length where F0 = 0 lbf. Express your answer in both lbf-ft and Btu.
Solution
Preload = F₀=0 lbf
Spring constant k= 200 lbf/in
Initial length of spring x₁=0
Final length of spring x₂= 1 in
At any point, the force during deflection of a spring is given by;
F= F₀× kx where F₀ initial force, k is spring constant and x is the deflection from original point of the spring.

Change to lbf.ft by dividing the value by 12 because 1ft=12 in
100/12 = 8.333 lbf.ft
work required to compress the spring, W=8.333lbf.ft
The work required to compress the spring in Btu will be;
1 Btu= 778 lbf.ft
?= 8.333 lbf.ft----------------cross multiply
(8.333*1)/ 778 =0.0107 Btu.
Answer:
a. 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b. 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c. 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d. 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²
Explanation:
Given:
a.
I = 2500 W / m² , us = 3.0 x 10 ⁸ m /s
P rad = I / us
P rad = 2500 W / m² / 3.0 x 10 ⁸ m/s
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b.
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa *[ 9.8 x 10 ⁻⁶ atm / 1 Pa ]
P rad = 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c.
P rad = 2 * I / us = ( 2 * 2500 w / m²) / [ 3.0 x 10 ⁸ m /s ]
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa
P₁ = 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa / 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm = 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d.
P rad = I / us
ΔP / Δt = I / C² = [ 2500 w / m² ] / ( 3.0 x 10 ⁸ m/s)²
ΔP / Δt = 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²