The first law of thermodynamics says that the variation of internal energy of a system is given by:

where Q is the heat delivered by the system, while W is the work done on the system.
We must be careful with the signs here. The sign convention generally used is:
Q positive = Q absorbed by the system
Q negative = Q delivered by the system
W positive = W done on the system
W negative = W done by the system
So, in our problem, the heat is negative because it is releaed by the system:
Q=-1275 J
while the work is positive because it is performed by the surrounding on the system:
W=+855 J
So, the variation of internal energy of the system is
After 6 seconds, the car will surpass the cyclist.
<h3><u>Explanation:</u></h3>
The speed of the cyclist = 6 m/s.
Let after time t sec, the car will overtake the cyclist.
So, distance covered by the cyclist in t sec = 6t m
Initial velocity of the car is 0 m/s, because the car is just starting.
Acceleration of the car =
.
Final velocity of the car =6 m/s.
So to cover the distance 6t, the time required by the car = 

t =6 sec
So, after 6 seconds, the car will surpass the cycle.
the correct answer is 27 hours per week :) hope this helps
Answer:
<em>0.45 mm</em>
Explanation:
The complete question is
a certain fuse "blows" if the current in it exceeds 1.0 A, at which instant the fuse melts with a current density of 620 A/ cm^2. What is the diameter of the wire in the fuse?
A) 0.45 mm
B) 0.63 mm
C.) 0.68 mm
D) 0.91 mm
Current in the fuse is 1.0 A
Current density of the fuse when it melts is 620 A/cm^2
Area of the wire in the fuse = I/ρ
Where I is the current through the fuse
ρ is the current density of the fuse
Area = 1/620 = 1.613 x 10^-3 cm^2
We know that 10000 cm^2 = 1 m^2, therefore,
1.613 x 10^-3 cm^2 = 1.613 x 10^-7 m^2
Recall that this area of this wire is gotten as
A = 
where d is the diameter of the wire
1.613 x 10^-7 = 
6.448 x 10^-7 = 3.142 x 
=
d = 4.5 x 10^-4 m = <em>0.45 mm</em>
Answer:
- The total distance traveled is 28 inches.
- The displacement is 2 inches to the east.
Explanation:
Lets put a frame of reference in the problem. Starting the frame of reference at the point with the 0-inch mark, and making the unit vector
pointing in the west direction, the ant start at position

Then, moves to

so, the distance traveled here is



after this, the ant travels to

so, the distance traveled here is



The total distance traveled will be:

The displacement is the final position vector minus the initial position vector:



This is 2 inches to the east.