Answer:
t=37 mins -> 2220sec
We want "T" which is the pendulum time constant
Using this equation
.5A=Ae^(-t/T)
The .5A is half the amplitude
Take ln of both sides to get ride of Ae
=ln(.5)=-2220/T
Now rearrange to = T
T=-2220/ln(.5) = 3202.78sec / 60 secs = 53.38 mins -> first part of the answer.
The second part is really easy. It took 37 mins to decay half way. meaning to decay another half of 50% which equals 25% it will take an additional 37 mins!
Answer:
R = 0.992 Ω
Explanation:
En esta pregunta, dada la información que contiene, debemos calcular la resistencia de la varilla de grafito.
Matemáticamente,
Resistencia = (resistividad * longitud) / Área De la pregunta;
Resistividad = 3,5 * 10 ^ -5 Ωm
longitud = 170 cm = 1,7 m
Área = 60 mm ^ 2 = 60/1000000 = 6 * 10 ^ -5 m ^ 2
Conectando estos valores a la ecuación anterior, tenemos;
Resistencia = (3.5 * 10 ^ -5 * 1.7) / (6 * 10 ^ -5) =
(3.5 * 1.7) / 6 = 0.992 Ω
Answer:C
Explanation:
When a constant horizontal force is applied to the box, box started moving in the horizontal direction such that it moves with constant velocity 
Constant velocity implies that net force on the box is zero
i.e. there must be an opposing force which is equal to the applied force and friction force can serve that purpose.
So option c is the correct choice.
Answer:
at the highest point of the path the acceleration of ball is same as acceleration due to gravity
Explanation:
At the highest point of the path of the ball the speed of the ball becomes zero as the acceleration due to gravity will decelerate the motion of ball due to which the speed of ball will keep on decreasing and finally it comes to rest
So here we will say that at the highest point of the path the speed of the ball comes to zero
now by the force diagram we can say that net force on the ball due to gravity is given by

now the acceleration of ball is given as


so at the highest point of the path the acceleration of ball is same as acceleration due to gravity