Answer:
The wavelength of the incident light is
400 nm
Explanation:
Given data
Distance between the sits

d = 1.5 ×
m
°
m = 2
We know that the wavelength of the incident light is given by

Put all the value in above formula we get
×
4 ×
m
400 nm
Therefore the wavelength of the incident light is
400 nm
Answer:
the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Explanation:
From wave,
v = λf................ Equation 1
Where v = velocity of the wave, λ = wavelength of the wave, f = frequency of the wave.
Given: f = 1200 Hz, λ = 120 cm = 1.2 m
Substitute into equation 1
v = 1200(1.2)
v = 1440 m/s.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave,
make λ the subject of formula in equation 1
λ = v/f............. Equation 2
Given: f = 600 Hz, v = 1440 m/s
Substitute into equation 2
λ = 1440/600
λ = 2.4 m or 240 cm.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave instead, the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Answer:
Explanation:
Given
mas of block 
speed of block 
spring constant 
As the mass collides with the spring its kinetic energy is converted to the Elastic Potential energy of the spring




Answer:
This is because below 4°c, water unlike other materials becomes less dense when it's temperature is further lowered.
Explanation:
Due to the unusual nature of water; at about 4°c, the behavior of the density of water in relation to its temperature reverses. This means that water becomes less dense as it becomes colder below 4°c. The colder parts therefore floats to the top of the water body while the warmer part sinks allowing the top to freeze and the remaining body below to remain in its liquid state.
The freezing of the top of the lake alone protects the remaining depth of water from freezing by acting as an insulator and preventing further heat loss from the water to the ambient space. If this had not been the case, and water froze all through, marine lives will freeze to death and it will be more difficult to melt the ice come the next summer.
This behavior is due to the hydrogen bonding of the water molecules.
Answer:
A. Stratosphere is said to be stable layer of the atmosphere when cool air sinks and warm air rises.Due to the fact that cool air has tendency to sink ,the air is not going fluctuating up and down in the stratosphere. This means that the air remains stationary or particles remains there for a very long duration.
B. If the lifted index is negative then the parcel temperature is warmer than the actual temperature. In addition, the parcel that is less warm than the surrounding will be less dense and will rise.
C. The water vapor come from different kinds of fronts; gust fronts from existing storms as their downdraft hits the surface, spreads and lifts air in front, upper air disturbances and surface heating by solar radiation making an unbalanced vertical profile .
D. the threshold used by storm chasers to assess if the dew point temperature is high enough to produce large thunderstorms is moisture ,the surface dew point needs to be 55 degrees fahrenheit or greater for a surface based thunderstorm to occur.
E. Wind shear is the change in wind direction or speed with height in an atmosphere.
Explanation: