The force of friction is 19.1 N
Explanation:
According to Newton's second law, the net force acting on the bag is equal to the product between its mass and its acceleration:

where
is the net force
m is the mass
a is the acceleration
The bag is moving at constant speed, so its acceleration is zero:

Therefore the net force is zero as well:

Here we are interested only in the forces acting along the horizontal direction, therefore the net force is given by:

where
is the horizontal component of the applied force, with
F = 22.5 N

is the force of friction
And solving for
, we find

Learn more about friction:
brainly.com/question/6217246
brainly.com/question/5884009
brainly.com/question/3017271
brainly.com/question/2235246
#LearnwithBrainly
Answer:
( a ) The specific volume by ideal gas equation = 0.02632 
% Error = 20.75 %
(b) The value of specific volume From the generalized compressibility chart = 0.0142 
% Error = - 34.85 %
Explanation:
Pressure = 1 M pa
Temperature = 50 °c = 323 K
Gas constant ( R ) for refrigerant = 81.49 
(a). From ideal gas equation P V = m R T ---------- (1)
⇒
= 
⇒ Here
= Specific volume = v
⇒ v = 
Put all the values in the above formula we get
⇒ v =
×81.49
⇒ v = 0.02632 
This is the specific volume by ideal gas equation.
Actual value = 0.021796 
Error = 0.02632 - 0.021796 = 0.004524 
% Error =
× 100
% Error = 20.75 %
(b). From the generalized compressibility chart the value of specific volume
= v = 0.0142 
The actual value = 0.021796 
Error = 0.0142 - 0.021796 = 
% Error =
× 100
% Error = - 34.85 %
Answer:
(a) The magnitude of the lift force is 52144.71 N, approximately.
(b) The magnitude of the air resistance force opposing the movement is 17834.54 N, approximately.
Explanation:
Since the helicopter is moving horizontally at a constant velocity, we can assume that the net force acting on it is zero, then
(a) in the vertical direction we have
.
(b) Now horizontally,
The distance between two protons to generate 950N of force is 0.49 X 10⁻¹⁵ m
<u>Explanation:</u>
Given:
Mass of man, m = 100 kg
Force between man and earth = 980 N
Charge of proton, q = 1.6 X 10⁻¹⁹C
Same force is generated between them
Distance between two protons, r = ?
According to Coulomb's law:

where,
k is Coulomb's constant
k = 9 X 10⁹ Nm²/C²
According to the question:

Solving the equation:

Therefore, the distance between two protons to generate 950N of force is 0.49 X 10⁻¹⁵ m