The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
Sample Response: Zamir and Talia’s total distances are different because they walked different paths in the maze. Zamir took a longer path. However, they had the same displacement because they both ended at the same position.
Answer:
C. Both reach the bottom at the same time.
Explanation:
For a rolling object down an inclined plane , the acceleration is given below
a = g sinθ / (1 + k² / r² )
θ is angle of inclination , k is radius of gyration , r is radius of the cylinder
For cylindrical object
k² / r² = 1/2
acceleration = g sinθ /( 1 + 1/2 )
= 2 g sinθ / 3
Since it does not depend upon either mass or radius , acceleration of both the cylinder will be equal . Hence they will reach the bottom simultaneously.