Answer:

Explanation:
According to Newton's first law:

The component of the force on the y-axis can be obtained through the Pythagorean Theorem. This is because the components are the cathetus of a right triangle and its hypotenuse is the magnitude of the force:

Replacing and solving for N:

Answer:
4.9 cm
Explanation:
From Hook's Law,
F = ke......................... Equation 1
Where F= force, e = extension, k = spring constant.
Note: the Force acting on the the spring is the weight of the mass.
W = mg.
F = mg.................... Equation 2
Where m = mass, g = acceleration due to gravity
Substitute equation 2 into equation 1
mg = ke
make e the subject of the equation
e = mg/k............... Equation 3.
Given: m = 2 kg, g = 9.8 m/s², k = 400 N/m
e = (2×9.8)/400
e = 19.6/400
e = 0.049 m
e = 4.9 cm
We don't see any circuit diagrams.
This worries us for a few seconds, until we realize that we don't know anything about the experiment described in the problem either, so we don't have to worry about it at all.
1) metal
Even though metalloids are also conductors of heat and electricity, malleable they are not as good as metals.
Metals are very good conductors of electricity and heat. They are also very hard to touch. Noble gases and non metals are the exact opposite in physical and chemical properties. Metals readily react with oxygen.