Answer:
f_D = =3.24 N/m
Explanation:
data given
properties of air

k = 0.0288 W/m.K
WE KNOW THAT
Reynold's number is given as


= 1.941 *10^4
drag coffecient is given as

solving for f_D


Drag coffecient for smooth circular cylinder is 1.1
therefore Drag force is

f_D = =3.24 N/m
Answer: the brand of paper towel
Explanation: the independent variable is the one you control in an experiment. the dependent variable would be the amount of water in the paper towel
Velocity = (displacement) / (time)
Displacement = straight-line distance between start-point and end-point
If you stop at the same point you started from, then
your displacement for the trip is zero, and your average
velocity is also zero.
that would be given by
[email protected]
@ representing coefficient of kinetic friction.
thus 19.5/51.7 = 0.377
Answer:
285 seconds
Explanation:
Jenny speed is 3.8 m/s
Alyssa speed in 4.0 m/s
Alyssa starts after 15 seconds
Find the distance covered by Jenny, when Alyssa starts
Distance=Speed*time
Distance covered by Jenny in 15 seconds= 3.8×15=57m
Relative speed of the two members heading same direction will be;
4.0m/s-3.8m/s=0.2m/s
To find the time Alyssa catch up with Jenny you divide the distance to be covered by Alyssa by the relative speed of the two
Distance=57m, relative speed=0.2m/s t=57/0.2 =285 seconds
=4.75 minutes