Since we are given the density and volume, then perhaps we can determine the amount in terms of the mass. All we have to do is find the volume in terms of cm³ so that it will cancel out with the cm³ in the density. The conversion is 1 ft = 30.48 cm. The solution is as follows:
V = (14 ft)(15 ft)(8 ft)(30.48 cm/1 ft)³ = 0.0593 cm³
The mass is equal to:
Mass = (0.00118g/cm³)(0.0593 cm³)
Mass = 7 grams of HCN
Answer:
The horizontal distance x between the two balloons is 54.15 m
Explanation:
The diagram described as obtained online is presented in the image attached to this solution.
Let the horizontal distance between the two balloons be x
Difference in height (vertical distance) between the two balloons = 61 - 48.2 = 12.8 m
Using trigonometric relations, it is evident that
Tan 13.3° = 12.8/x
x = 12.8/tan 13.3° = 12.8/0.2364 = 54.15 m
Answer:
The maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall is 26.7 joules
Explanation:
Potential Energy (PE) = weight of baseball × height = 1.47N × 10m = 14.7Nm = 14.7 joules
Kinetic Energy (KE) = 12 joules
Maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall = PE + KE = 14.7 joules + 12 joules = 26.7 joules
<span>We can think this through intuitively. A frequency of 256 Hz means that the wave has 256 cycles each second. If the wavelength is 1.33 meters, then there are 256 of them each second. Therefore, we just need to multiply the wavelength by the frequency to find the speed of sound. (Note that the units Hz = 1 / s)
v = (frequency) x (wavelength)
v = (256 Hz) x (1.33 m)
v = 340.5 m/s
The speed of sound in the vicinity of the fork is 340.5 m/s</span>