Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
Solution: The correct order is: C, A, B
The statement of the problem:
How can we prove Earth is round and calculate its circumference?
Hypotheis:
If the sun casts shadows at different angles at the same time of day in different places, we can determine how much Earth curves.
If the Earth was flat, the angle measured at different places at the same time of the day would be same.
Observation:
In Syene, the sun's rays are vertical at noon. At the same time in Alexandria, the rays are 7.2 degrees from the vertical.
Answer:
South and West
Explanation:
Those people are pushing the hardest. It will move south faster than it moves west.
Answer:
B or It decreased by 1/4.
Explanation:
Answer for edgenuity