Answer:
5.5 × 10^14 Hz or s^-1
no orange light has less frequency so no photoelectric effect
Explanation:
hf = hf0 + K.E
HERE h is Planck 's constant having value 6.63 × 10 ^-34 J s
f is frequency of incident photon and f0 is threshold frequency
hf0 = hf- k.E
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 6.63 × 10 ^-34× 6.66 × 10^14 - 7.74× 10^-20
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 3.64158×10^-19
f0 = 3.64158×10^-19/ 6.63 × 10 ^-34
f0 = 5.4925 × 10^14
f0 =5.5 × 10^14 Hz or s^-1
frequency of orange light is 4.82 × 10^14 Hz which is less than threshold frequency hence photo electric effect will not be observed for orange light
E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.
Answer:
5.59 m/s
Explanation:
We are given;
Mass = 110 kg
Initial velocity: u = 13.41 m/s
Force = 615 N
Time(t) = 1 s
Now, the formula for force is;
Force = mass x acceleration
Thus;
615 = 110 × acceleration
\Acceleration(a) = 615/110 = 5.591 m/s²
Now, using Newton's first law of motion, we can find acceleration (a). Thus;
v = u + at
v = 13.41 + (5.591 × 1)
v ≈ 19 m/s
So,the change in velocity is;
Final velocity(v) - Initial velocity(u) = 19 - 13.41 = 5.59 m/s
Answer: False
Explanation:
The statement that the environment affects people, but people don't affect the environment is incorrect. It should be noted that people also affect the environment.
Some of our impact on the environment include pollution, deforestation, overpopulation, burning of fossil fuels etc. Thus has resulted in changes such as erosion, climate change, etc.
The question is incomplete. Here is the entire question.
A jetboat is drifting with a speed of 5.0m/s when the driver turns on the motor. The motor runs for 6.0s causing a constant leftward acceleration of magnitude 4.0m/s². What is the displacement of the boat over the 6.0 seconds time interval?
Answer: Δx = - 42m
Explanation: The jetboat is moving with an acceleration during the time interval, so it is a <u>linear</u> <u>motion</u> <u>with</u> <u>constant</u> <u>acceleration</u>.
For this "type" of motion, displacement (Δx) can be determined by:

is the initial velocity
a is acceleration and can be positive or negative, according to the referential.
For Referential, let's assume rightward is positive.
Calculating displacement:


= - 42
Displacement of the boat for t=6.0s interval is
= - 42m, i.e., 42 m to the left.