Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
Answer:
Explained
Explanation:
Two pieces of the same metal can have different recrystallization temperatures if the pieces have been cold worked to different amounts. The piece of work cold worked to greater extend will have more internal energy to drive the recrystalline process and lower recrystallization temperature.
Yes, its possible that recrystallization to take place in some regions of a part before it does in other regions of the same part if the work has been unevenly strained or if the part have different thickness at different sections.
Answer:
a)693.821N/m
b)17.5g
Explanation:
We the Period T we can find the constant k,
That is

squaring on both sides,

where,
M=hanging mass, m = spring mass,
k =spring constant
T =time period
a) So for the equation we can compare, that is,

the hanging mass M is x here, so comparing the equation we know that

b) In order to find the mass of the spring we make similar process, so comparing,

Answer:
v_y = 12.54 m/s
Explanation:
Given:
- Initial vertical distance y_o = 10 m
- Initial velocity v_y,o = 0 m/s
- The acceleration of object in air = a_y
- The actual time taken to reach ground t = 3.2 s
Find:
- Determine the actual speed of the object when it reaches the ground?
Solution:
- Use kinematic equation of motion to compute true value for acceleration of the ball as it reaches the ground:
y = y_o + v_y,o*t + 0.5*a_y*t^2
0 = 10 + 0 + 0.5*a_y*(3.2)^2
a_y = - 20 / (3.2)^2 = 1.953125 m/s^2
- Use the principle of conservation of total energy of system:
E_p - W_f = E_k
Where, E_p = m*g*y_o
W_f = m*a_y*(y_i - y_f) ..... Effects of air resistance
E_k = 0.5*m*v_y^2
Hence, m*g*y_o - m*a_y*(y_i - y_f) = 0.5*m*v_y^2
g*(10) - (1.953125)*(10) = 0.5*v_y^2
v_y = sqrt (157.1375)
v_y = 12.54 m/s