The impulse is exactly the change in momentum,
and they have the same units.
The impulse imparted to the bobsled by the air
resistance is
(750 - 1500) = -750 kg-m/s.
It's negative because it reduced the bobsled's momentum.
If the impulse had come from a rocket engine on the back of
the bobsled, then it would have been a positive impulse.
Answer:
F = 0.535 N
Explanation:
Let's use the concepts of energy, at the highest and lowest point of the trajectory
Higher
Em₀ = U = mg y
Lower
= K = ½ m v²
Emo =
mg y = ½ m v2
v = √ 2gy
y = L - L cos θ
v = √ (2g L (1-cos θ))
Now let's use Newton's second law n at the lowest point where the acceleration is centripetal
F = ma
a = v² / r
In turning radius is the cable length r = L
F = m 2g (1-cos θ)
Let's calculate
F = 2 1.25 9.8 (1 - cos 12)
F = 0.535 N
Time taken to complete one oscillation for a pendulum is Time Period, T = 0.5 s
Frequency of the pendulum oscillation = 1 / Time Period => f = 1 / T = 1 / 0.5
Frequency f = 2 Hz
Answer:
false.
Explanation:
Ok, we define average velocity as the sum of the initial and final velocity divided by two.
Remember that the velocity is a vector, so it has a direction.
Then when she goes from the 1st end to the other, the velocity is positive
When she goes back, the velocity is negative
if both cases the magnitude of the velocity, the speed, is the same, then the average velocity is:
AV = (V + (-V))/2 = 0
While the average speed is the quotient between the total distance traveled (twice the length of the pool) and the time it took to travel it.
So we already can see that the average velocity will not be equal to half of the average speed.
The statement is false
Answer:
Resistance = 3.35*
Ω
Explanation:
Since resistance R = ρ
whereas 
resistivity is given for two ends. At the left end resistivity is
whereas x at the left end will be 0 as distance is zero. Thus

At the right end x will be equal to the length of the rod, so 
Thus resistance will be R = ρ
where A = π 
so,
