To answer the problem we would be using this formula which isv = sqrt(T/(m/L))
v = sqrt(100 N / [(0.100 kg)/(1.0 m)])
v = 31.62 m/s
v = fλ
31.62 m/s = (95 Hz)(λ)
λ = 0.333 m
For every wavelength along a string there will be 2 antinodes.
1.0 m / 0.333 m = 3
3 * 2 = 6 antinodes
6 + 1 = 7 nodes
Answer:
47.76°
Explanation:
Magnitude of dipole moment = 0.0243J/T
Magnetic Field = 57.5mT
kinetic energy = 0.458mJ
∇U = -∇K
Uf - Ui = -0.458mJ
Ui - Uf = 0.458mJ
(-μBcosθi) - (-μBcosθf) = 0.458mJ
rearranging the equation,
(μBcosθf) - (μBcosθi) = 0.458mJ
μB * (cosθf - cosθi) = 0.458mJ
θf is at 0° because the dipole moment is aligned with the magnetic field.
μB * (cos 0 - cos θi) = 0.458mJ
but cos 0 = 1
(0.0243 * 0.0575) (1 - cos θi) = 0.458*10⁻³
1 - cos θi = 0.458*10⁻³ / 1.397*10⁻³
1 - cos θi = 0.3278
collect like terms
cosθi = 0.6722
θ = cos⁻ 0.6722
θ = 47.76°
<span>The scientific investigation has five basic steps and one feedback step: (1) to make an observation (2) to ask a question (3) hypothesize (4) predict and (5) make a new hypothesis based on the results. What is unusual about the description of Elyse’s scientific investigation is she did not follow the basic steps. She should have done observation first before asking a question and forming a hypothesis. </span>