Answer:
5
Explanation:
54.34+45.66=100.00 (you have to use the .00 because when you add to numbers you keep the number of decimals)
so you get 100.00
all numbers that are not 0 are sig figs so 1 is a sig fig
If a number ends with a 0 after a decimal place that 0 is a sig fig
all numbers between two sig figs are sig figs so that would make all of the numbers sig figs
Answer:
28.8 %
Explanation:
The efficiency of an engine is given by:

where
W is the useful work done
is the heat in input
For this machine, we have
W = 15.0 kJ is the work done
is the heat exchausted to the cold reservoir, so the total amount of heat in input is

And so the efficiency is

which corresponds to 28.8 %.
According to Edge, its Soprano and contralto<span />
For circular motion.
Centripetal acceleration = mv²/r = mω²r
Where v = linear velocity, r = radius = diameter/2 = 1/2 = 0.5m
m = mass = 175g = 0.175kg.
Angular speed, ω = Angle covered / time
= 2 revolutions / 1 second
= 2 * 2π radians / 1 second
= 4π radians / second
Centripetal Acceleration = mω²r = 0.175*(4π)² * 0.5 Use a calculator
≈13.817 m/s²
The magnitude of acceleration ≈13.817 m/s² and it is directed towards the center of rotation.
Tension in the string = m*a
= 0.175*13.817
= 2.418 N
Answer:
1) in metal object heat transfer through the conduction .In vacuum heat transfer through only radiation .
In only gaseous state or in liquid state the heat transfer through convection hence option D is correct