As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s
Answer:
Diameter of the cylinder will be 
Explanation:
We have given young's modulus of steel
Change in length 
Length of rod 
Load F = 11100 KN
Strain is given by 
We know that young's modulus 
So 

We know that stress 
So 

So 
Answer:
A sample of 5.2 mg decays to .65 mg or to 1/8 of its original amount.
1/8 = 1/2 * 1/2 * 1/2 or 3 half-lives.
3 * 30.07 = 90 yrs for 5.2 mg to decay to .65 mg
You can get these other numbers similarly:
5.2 / .0102 = 510 requires about 9 half-lives which is 30 * 9 = 270 yrs
Answer:
Pound is the product of slug and foot/square second.
Explanation:
We are given that
Force=1 N
1N=
We have to find the units comprise the pound.
Force=1 Pound
Mass=Slug
Acceleration=
Therefore,
1 pound=
Therefore, we can write as 1 pound is equal to the product of slug and ft/square second.
Hence, pound is the product of slug and foot/square second.
<span>Answer:
For a disc, the moment of inertia about the perpendicular axis through the center is given by 0.5MR^2.
where M is the mass of the disc and R is the radius of the disc.
For the axis through the edge, use parallel axis theorem.
I = I(axis through center of mass) + M(distance between the axes)^2
= 0.5MR^2 + MR^2 (since the axis through center of mass is the axis through the center)
= 1.5 MR^2</span>