Answer:
407 steps
Explanation:
From the question,
P = mgh/t........... Equation 1
Where P = power, m = mass, g = acceleration due to gravity, h = height, t = time.
Make h the subject of the equation
h = Pt/mg............. Equation 2
Given: P = 746 W, t = 1 minute = 60 seconds, m = 70 kg.
Constant: g = 9.8 m/s²
Substitute into equation 2
h = 746(60)/(70×9.8)
h = 44760/686
h = 65.25 m
h = 6525 cm
number of steps = 6525/16
number of steps = 407 steps
R=U^2/P=120*120/40=360 ohm
P2=U2^2/R=132*132/360=48.4 w
power increase ratio (48.4-40)/40=21%
Answer:
Explanation:
Given that,
Height of the bridge is 20m
Initial before he throws the rock
The height is hi = 20 m
Then, final height hitting the water
hf = 0 m
Initial speed the rock is throw
Vi = 15m/s
The final speed at which the rock hits the water
Vf = 24.8 m/s
Using conservation of energy given by the question hint
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ki is initial kinetic energy
Ui is initial potential energy
Kf is final kinetic energy
Uf is final potential energy
Then,
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ei = Ki + Ui
Where Ei is initial energy
Ei = ½mVi² + m•g•hi
Ei = ½m × 15² + m × 9.8 × 20
Ei = 112.5m + 196m
Ei = 308.5m J
Now,
Ef = Kf + Uf
Ef = ½mVf² + m•g•hf
Ef = ½m × 24.8² + m × 9.8 × 0
Ef = 307.52m + 0
Ef = 307.52m J
Since Ef ≈ Ei, then the rock thrown from the tip of a bridge is independent of the direction of throw
Answer:
Explanation:What is the root-mean-square velocity (vrms) of the center of mass of one of the molecules?
<span>In the physics lab, a cube slides down a frictionless incline as shown in the figure below, check the image for the complete solution:
</span>