Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m
Answer:
The magnitude of the resultant acceleration is 2.2 
Explanation:
Mass (m) of the sailboat = 2000 kg
Force acting on the sailboat due to ocean tide is
= 3000N
Eastwards means takes place along the positive x direction
Then
= 3000N and
= 0
Wind Force acting on the Sailboat is
= 6000N directed towards the northwest that means at an angle 45 degree above the negative x axis
Then
= -(6000N) cos 45 degree = -4242.6 N
= (6000N) cos 45 degree = 4242.6 N
Hence , the net force acting on the sailboat in x direction is

= - 3000 N + 4242.6 N
= - 3000 N +4242.6 N
= 1242.6N
Net Force acting on the sailboat in y direction is

= 0+ 4242.6N
= 4242.6N
The magnitude of the resultant force =
Using pythagorean theorm of 1243 N and 4243 N



4420.8 N
F = ma


=2.2 
Answer:
aₓ = 0
, ay = -6.8125 m / s²
Explanation:
This is an exercise that we can solve with kinematics equations.
Initially the rabbit moves on the x axis with a speed of 1.10 m / s and after seeing the predator acceleration on the y axis, therefore its speed on the x axis remains constant.
x axis
vₓ = v₀ₓ = 1.10 m / s
aₓ = 0
y axis
initially it has no speed, so v₀_y = 0 and when I see the predator it accelerates, until it reaches the speed of 10.6 m / s in a time of t = 1.60 s. let's calculate the acceleration
= v_{oy} -ay t
ay = (v_{oy} -v_{y}) / t
ay = (0 -10.9) / 1.6
ay = -6.8125 m / s²
the sign indicates that the acceleration goes in the negative direction of the y axis
The resultant motion is given by pithagoras, since the two components (north and east) are perpendicular to each other.
They are asking you about the direction so you have to use trigonometry, finding that the direction is Ф=arctan(3.8/12)=17.57° north of east.
Answer:
1027.2 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 32.2 ft/s


The height the tomato would fall is 450+577.2 = 1027.2 m