Using the given formula with v0=56 ft/s and h=40 ft
h = -16t2 + v0t
40 = -16t2 + 56t
16t2 - 56t + 40 = 0
Solving the quadratic equation:
t= (-b+/-(b^2-4ac)^1/2)/2a = (56+/-((-56)^2-4*16*40)^1/2)/2*16 = (56 +/- 24) / 32
We have two possible solutions
t1 = (56+24)/32 = 2.5
t2 = (56-24)/32 = 1
So initially the ball reach a height of 40 ft in 1 second.
Answer:
volcanic eruptions
Explanation:
The volcanic eruptions are the ones that manage to cause changes to the lithosphere by building up new material on the surface. Through the volcanic eruptions we have release of pyroclastic material on the surface, and more importantly and in much higher amount lava flows. The lava flows quickly cool off on the surface on the Earth, and as they do they pile up new layers of igneous rocks, thus new crust on the surface of the Earth, causing changes on the lithosphere and shaping it for the foreseeable future.
Answer:
H = 109.14 cm
Explanation:
given,
Assume ,
Total energy be equal to 1 unit
Balance of energy after first collision = 0.78 x 1 unit
= 0.78 unit
Balance after second collision = 0.78 ^2 unit
= 0.6084 unit
Balance after third collision = 0.78 ^3 unit
= 0.475 unit
height achieved by the third collision will be equal to energy remained
H be the height achieved after 3 collision
0.475 ( m g h) = m g H
H = 0.475 x h
H = 0.475 x 2.3 m
H = 1.0914 m
H = 109.14 cm
Answer:
In your question which ask to design a ballistic spring system to measure the speed of bullet. The ask is to find the expression for the bullets speed by using the term given in your question so base on the data you have given and with my calculation the answer is (M+m)*g*d + 1/2*k*(d1-d)^2
Answer:
d ≈ 7,6 g/cm³
Explanation:
d = m/V = 40g/5,27cm³ ≈ 7,6 g/cm³
V = l³ = (1.74cm)³ ≈ 5,27 cm³