Answer:

Explanation:
We can use the following SUVAT equation to solve the problem:

where
v = 0 is the final velocity of the car
u = 24 m/s is the initial velocity
a is the acceleration
d = 196 m is the displacement of the car before coming to a stop
Solving the equation for a, we find the acceleration:

Answer:
it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
Explanation:
The configuration of parallel plates is called a capacitor and is widely used to create constant electric fields inside.
To obtain this field it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
This is so that the fields created by each plate can be added inside and subtracted from the outside of the plates
Answer:
kJ/mol
Explanation:
= initial vapor pressure = 45.77 mm Hg
= final vapor pressure = 193.1 mm Hg
= initial temperature = 213.1 K
= final temperature = 243.7 K
= Heat of vaporization
Using the equation


J/mol
kJ/mol
Answer:
Explanation:
The resultant force F
where
is eastward force,
is force directed towards the North
F=62573.2 N
The magnitude of acceleration of sailboat is given by
The intensity is defined as the ratio between the power emitted by the source and the area through which the power is calculated:

(1)
where
P is the power
A is the area
In our problem, the intensity is

. At a distance of r=6.0 m from the source, the area intercepted by the radiation (which propagates in all directions) is equal to the area of a sphere of radius r, so:

And so if we re-arrange (1) we find the power emitted by the source: