<span>the answer would actually be student 1 :9.87 m/s2, not 9.78</span>
Answer:
Explanation:
I dont know if this will help but A two force member is a body that has forces (and only forces, no moments) acting on it in only two locations. In order to have a two force member in static equilibrium, the net force at each location must be equal, opposite, and collinear.
Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct
Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W