Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º
Answer:
a and b.
Explanation:
In general types of wave
1. Transverse wave :
In these waves particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
Ex : Electromagnetic wave , Radio wave .
2. Longitudinal wave :
In these waves particle are vibrate along the motion of waves.
Ex : Sound wave
Mechanical wave :
1 .These are transverse wave or Longitudinal wave or combination of them .
2.These waves required medium for propagation.
3. The particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
So the option a and b are correct.
Answer: Hence, ( 30,20 ) will not maximize the profit as it lies inside the solution region.
Explanation:
The array of colors observed when viewing films of soap are caused by the interference, and from the reflections of light from two nearby surfaces (outer surface and inner surface). Among the choices, the closest answer would be B. reflection, refraction, and interference.
Answer:
5.72 seconds
848.27 m/s
97.94 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 15 m/s
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Time taken to reach maximum height is 0.97 seconds

So, the stone would travel 11.47 m up
So, total height stone would fall is 75+11.47 = 86.47 m
Total distance travelled by the stone would be 75+11.47+11.47 = 97.94 m

Time taken by the stone to travel 86.47 m to the water is is 4.2 seconds
The stone reaches the water after 4.2+1.52 = 5.72 seconds after throwing the stone

Speed just before hitting the water is 848.27 m/s