The answer is reverse faults.
Answer:B When one bulb burns out, all the others lights stay lit.
Explanation:
Answer:
Given that
V= 0.06 m³
Cv= 2.5 R= 5/2 R
T₁=500 K
P₁=1 bar
Heat addition = 15000 J
We know that heat addition at constant volume process ( rigid vessel ) given as
Q = n Cv ΔT
We know that
P V = n R T
n=PV/RT
n= (100 x 0.06)(500 x 8.314)
n=1.443 mol
So
Q = n Cv ΔT
15000 = 1.433 x 2.5 x 8.314 ( T₂-500)
T₂=1000.12 K
We know that at constant volume process
P₂/P₁=T₂/T₁
P₂/1 = 1000.21/500
P₂= 2 bar
Entropy change given as

Cp-Cv= R
Cp=7/2 R
Now by putting the values


a)ΔS= 20.79 J/K
b)
If the process is adiabatic it means that heat transfer is zero.
So
ΔS= 20.79 J/K
We know that

Process is adiabatic




The frequency of the radio wave is:

The wavelength of an electromagnetic wave is related to its frequency by the relationship

where c is the speed of light and f the frequency. Plugging numbers into the equation, we find

and this is the wavelength of the radio waves in the problem.
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230