Answer:
Option d)
Solution:
As per the question:
Work done by farm hand, 
Force exerted, F' = 310 N
Angle, 
Now,
The component of force acting horizontally is F'cos
Also, we know that the work done is the dot or scalar product of force and the displacement in the direction of the force acting on an object.
Thus


d = 3.406 m = 3.4 m
Answer:
1.77 x 10^-8 C
Explanation:
Let the surface charge density of each of the plate is σ.
A = 4 x 4 = 16 cm^2 = 16 x 10^-4 m^2
d = 2 mm
E = 2.5 x 10^6 N/C
ε0 = 8.85 × 10-12 C2/N ∙ m2
Electric filed between the plates (two oppositively charged)
E = σ / ε0
σ = ε0 x E
σ = 8.85 x 10^-12 x 2.5 x 10^6 = 22.125 x 10^-6 C/m^2
The surface charge density of each plate is ± σ / 2
So, the surface charge density on each = ± 22.125 x 10^-6 / 2
= ± 11.0625 x 10^-6 C/m^2
Charge on each plate = Surface charge density on each plate x area of each plate
Charge on each plate = ± 11.0625 x 10^-6 x 16 x 10^-4 = ± 1.77 x 10^-8 C
Answer:

Explanation:
First let's find the electric potential using y = 22.5:



Then, to find the magnitude of the electric field, we just need to divide the electric potential by the distance y:



Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.