The problem states that the distance travelled (d) is
directly proportional to the square of time (t^2), therefore we can write this in
the form of:
d = k t^2
where k is the constant of proportionality in furlongs /
s^2
<span>Using the 1st condition where d = 2 furlongs, t
= 2 s, we calculate for the value of k:</span>
2 = k (2)^2
k = 2 / 4
k = 0.5 furlongs / s^2
The equation becomes:
d = 0.5 t^2
Now solving for d when t = 4:
d = 0.5 (4)^2
d = 0.5 * 16
<span>d = 8 furlongs</span>
<span>
</span>
<span>It traveled 8 furlongs for the first 4.0 seconds.</span>
<span>10.3 cm
The wavelength will be the distance that light travels in 1 second divided by the frequency of the radiation. Since the over operates at 2.60 ghz, the frequence is 2.6 billion times per second, or 2.60 x 10^9. The speed of light is defined as 299792458 m/s exactly. So
299792458 m/s / 2.60 x 10^9 1/s = 0.10337671 m = 10.337671 cm
Since we only have 3 significant digits, the answer rounds to 10.3 cm</span>
Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²
Given:
Ca = 3Cb (1)
where
Ca = heat capacity of object A
Cb = heat capacity f object B
Also,
Ta = 2Tb (2)
where
Ta = initial temperature of object A
Tb = initial temperature of object B.
Let
Tf = final equilibrium temperature of both objects,
Ma = mass of object A,
Mb = mass of object B.
Assuming that all heat exchange occurs exclusively between the two objects, then energy balance requires that
Ma*Ca*(Ta - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb) (3)
Substitute (1) and (2) into (3).
Ma*(3Cb)*(2Tb - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb)
3(Ma/Mb)*(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Define k = Ma/Mb, the ratio f the masses.
Then
3k(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Tf(1+3k) = Tb(1+6k)
Tf = [(1+6k)/(1+3k)]*Tb
Answer:

where
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s