Answer:
0.000003782 m
0.000001891 m
0.000001197125 m
Explanation:
= Wavelength = 248 nm
D = Diameter of beam = 1 cm
f = Focal length = 0.625 cm
The angle is given by

The width is given by

The required width is 0.000003782 m
Minimum resolvable line separation is given by

The minimum resolvable line separation between adjacent lines is 0.000001891 m
when 

The new minimum resolvable line separation between adjacent lines is

I think thats a trick question on the periodic table there is no Z, theres Zi which is zinc but no Z
If there are 4 molecules of glucose, there will be 24 carbon, 48 hydrogen, and 24 oxygen.
Answer:
V(car) = V(truck) at t = Dt/2
acceleration = v(car) = D/t^2
Explanation:
acceleration = v(car) = D/t^2
Since the average velocities must be the same, the car's final velocity must be twice the trunk velocity assuming the car start with zero velocity, since acceleration remain the same throughout the journey velocities at half-time point must be equal.
M1 descending
−m1g + T = m1a
m2 ascending
m2g − T = m2a
this gives :
(m2 − m1)g = (m1 + m2)a
a =
(m2 − m1)g/m1 + m2
= (5.60 − 2)/(2 + 5.60) x 9.81
= = 4.65m/s^2