The magnitude of the average force that the ball exerts against his glove is 600 N

<h3>Further explanation</h3>
Newton's second law of motion states that the resultant force applied to an object is directly proportional to the mass and acceleration of the object.

F = Force ( Newton )
m = Object's Mass ( kg )
a = Acceleration ( m )
Let us now tackle the problem !

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.15 kg
initial speed of ball = u = 40 m/s
final speed of ball = v = 0 m/s
distance = d = 20 cm = 0.2 m
<u>Asked:</u>
average force = F = ?
<u>Solution:</u>
<em>We will use </em><em>Newton's Law of Motion</em><em> to solve this problem as follows:</em>







<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
Answer:
The range is maximum when the angle of projection is 45 degree.
Explanation:
The formula for the horizontal range of the projectile is given by

The range should be maximum if the value of Sin2θ is maximum.
The maximum value of Sin2θ is 1.
It means 2θ = 90
θ = 45
Thus, the range is maximum when the angle of projection is 45 degree.
If the angle of projection is 0 degree
R = 0
It means the horizontal distance covered by the projectile is zero, it can move in vertical direction.
If the angle of projection is 30 degree.

R = 0.088u^2
If the angle of projection is 45 degree.

R = u^2 / g
The question above can be answered through using the concept of Conservation of Momentum which may be expressed as,
m1v1 + m2v2 = mTvT
where m1 and v1 are mass and initial velocity of Tex, 2s are that of the bull, and the Ts are the total. Then substituting,
(85 kg)(3 m/s) + (520 kg)(13 m/s) = (520 + 85)(vT)
The value of vT obtained from above equation is 11.6 m/s
Answer:
a) Earth
b) Mercury
c) Neptune
Explanation:
All the planets move around the sun in eastward direction, but few planet have retrograde rotation i.e in westward direction. Retrograde motion is just an apparent change in the movement of planet which means it only seems as if the planet are rotating in opposite direction. Retrograde movement of planet like Saturn, Jupiter and mars is not real. Hence, if a person lives on Saturn, then following planets will exhibit retrograde motion
a) Earth
b) Mercury
c) Neptune
Answer with Explanation:
We are given that


Charge on proton,q=
a.We have to find the electric potential of the proton at the position of the electron.
We know that the electric potential

Where 


B.Potential energy of electron,U=
Where
Charge on electron
=Charge on proton
Using the formula

