Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg
Answer:
The distance and height of the object is 6 m and 2 m.
The image is virtual and upright.
Explanation:
Given that,
Focal length = 0.25 m
Length of image = 0.080 m
Image distance = 0.24 m
We need to calculate the distance of the object
Using formula of lens

Put the value into the formula




We need to calculate the magnification
Using formula of magnification

Put the value into the formula


We need to calculate the height of the object
Using formula of magnification



A convex mirror produce a virtual and upright image behind the mirror.
Hence, The distance and height of the object is 6 m and 2 m.
The image is virtual and upright.
Answer:
The value of total energy needed per minute for the humidifier = 77.78 KJ
Explanation:
Total energy per minute the humidifier required = Energy required to heat water to boiling point) + Energy required to convert liquid water into vapor at the boiling point) ----- (1)
Specific heat of water = 4190 
The heat of vaporization is = 2256 
Mass = 0.030 kg
Energy needed to heat water to boiling point = 
Energy needed to heat water to boiling point = 0.030 × 4.19 × (100 - 20)
Energy (
) = 10.08 KJ
Energy needed to convert liquid water into vapor at the boiling point
= 0.030 × 2256 = 67.68 KJ
Thus the total energy needed E =
+ 
E = 10.08 + 67.68
E = 77.78 KJ
This is the value of total energy needed per minute for the humidifier.
Answer:
both cannonballs hit the ships with the same horizontal speed
Explanation:
Hello!
A parabolic motion is characterized in that its vertical component in Y is constantly changing, this is due to the constant downward acceleration of gravity.
When the movement starts the speed at Y is maximum, then when it reaches its maximum height point its speed is zero, and finally it begins to increase downwards until it touches the floor.
On the other hand, the horizontal speed remains constant AS THERE IS NO ACCELERATION IN HORIZONTAL DIRECTION.
therefore both cannonballs hit the ships with the same horizontal speed
regards!