Answer:
Part a) When collision is perfectly inelastic

Part b) When collision is perfectly elastic

Explanation:
Part a)
As we know that collision is perfectly inelastic
so here we will have

so we have

now we know that in order to complete the circle we will have


now we have

Part b)
Now we know that collision is perfectly elastic
so we will have

now we have


Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
Answer:
The centripetal force acting on the skater is <u>48.32 N.</u>
Explanation:
Given:
Radius of circular track is, 
Tangential speed of the skater is, 
Mass of the skater is, 
We are asked to find the centripetal force acting on the skater.
We know that, when an object is under circular motion, the force acting on the object is directly proportional to the mass and square of tangential speed and inversely proportional to the radius of the circular path. This force is called centripetal force.
Centripetal force acting on the skater is given as:

Now, plug in the given values of the known quantities and solve for centripetal force,
. This gives,

Therefore, the centripetal force acting on the skater is 48.32 N.
Answer:
Force constant, k = 653.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Weight of the bag of oranges on a scale, W = 22.3 N
Let m is the mass of the bag of oranges,


m = 2.27 kg
Frequency of the oscillation of the scale, f = 2.7 Hz
We need to find the force constant (spring constant) of the spring of the scale. We know that the formula of the frequency of oscillation of the spring is given by :



k = 653.3 N/m
So, the force constant of the spring of the scale is 653.3 N/m. Hence, this is the required solution.