<span>The formulas are,
v1d1² = v2d2² ........ (1)
h = (v2²-v1²)/2g ...... (2)
Given that,
v1 = 1.71 m/s
we assume that the stream has decreased by a factor
d2 =0.805d1
then,
v1d1² = v2 (0.805d1)²
cancelled both side d1² then we get,
v1 = v2 (0.805)²
v1 = v2 (0.648025)
Sub v1 = 1.71,
1.71 = v2 (0.648025)
v2 = 1.71/0.648025
v2 = 2.638787083831642
v2 = 2.64 m/s
The vertical distance formula,
h = (v2²-v1²)/2g
We know that value of gravity constant is 9.8 m/s²
h = {(2.64)² - (1.71)²)/2(9.8)
h = {(6.9696) - (2.9241)}/19.6
h = (4.0455)/19.6
h = 0.2064030612244898
h = 0.21 cm
Therefore, the vertical distance h = 0.21 cm.</span>
Answer:
A) 12P
Explanation:
The power produced by a force is given by the equation

where
W is the work done by the force
T is the time in which the work is done
At the beginning in this problem, we have:
W = work done by the force
T = time taken
So the power produced is

Later, the force does six times more work, so the work done now is

And this work is done in half the time, so the new time is

Substituting into the equation of the power, we find the new power produced:

So, 12 times more power.
If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.
Answer:

Explanation:
The intensity of a star noticed at a certain distance is inversely proportional to the square of distance. Then:

The intensity of the Sun in Jupiter relative to Earth is:



If you use the next formula with the data given in the exercise you are asking:
Ey[3.4] - F[1.7] = 0
<span>Ey = F/2
</span>and after that what you need to do is sum the moments of the handle about D to zero asumming it is a positive moment and we proceed like this
Ey[1.5sin19] – P[21 – 1.5sin19] = 0
<span>(F/2)[1.5sin19] = P[21 – 1.5sin19] </span>
<span>F = 2P[21 – 1.5sin19] / [1.5sin19] </span>
<span>F = 84P </span>